Jubilejní oslavy osvobození v Rokycanech - Visit Rokycansko
Menu Zavřeno

Slavnosti na počest osvobození města – 80. výročí konce války

Oslavy osvobození v Rokycanech budou letos ještě slavnostnější. Osmdesáté výročí konce druhé světové války uctí památku hrdinů, kteří přispěli k osvobození Rokycan a celé naší republiky. Největší nestátní vojenské muzeum u nás, rokycanské Muzeum na demarkační linii chystá novou interaktivní multimediální expozici a také nový exponát, tank T-34/76. Nebude chybět slavnostní průvod, defilé armád, bojové ukázky, komentované prohlídky či swingový koncert na náměstí. 

Program oslav 8. května 2025

10:30 h vzpomínkové akty:

  • Pomník na demarkační linii v Borku
  • Pamětní deska nadporučíka Josefa Strankmüllera v ul. Míru v Rokycanech
  • Pamětní deska na radnici na Masarykově náměstí
  • Pamětní deska na nám. 5. května v Rokycanech

Muzeum na demarkační linii:

  • 13:00 h koncert kapely Tremolo – retro hity ke zpěvu, tanci i poslechu
  • 14:00 h slavnostní ceremoniál – proslov starosty města a hostů, položení věnců
  • Soutěže pro děti, komentované prohlídky dobových táborů a exponátů
  • Výstava dešifrovacího stroje Enigma
  • Zahájení nové interaktivní multimediální expozice
  • Křest knihy „Rokycany v pětačtyřicátém“
  • nový exponát projektu „Utajený hrdina“ – střední tank T-34/76

Široká veřejnost, rodiny válečných veteránů a současní vojáci se zúčastní slavnostního průvodu ulicemi města, aby vzdali hold osvoboditelům. O hudbu se postarají skvělí žáci ZUŠ Rokycany, o podívanou zase místní mažoretky. Program zakončí v 17:00 h koncert Svobody – Sestryoly (swing 20. až 40. let minulého století).

Doprovodný program: Procházka po pomnících obětí 2. světové války – koná se o den dříve ve středu 7. května, 16:00, nám. U Saské brány 12. Registrace nutná na e-mailu: nvainarova@rokycany.cz

Význam oslav a historický kontext

Osvobození Rokycan znamenalo konec nacistické okupace a začátek nové éry svobody a obnovy. Do města na demarkační linii přijely nejdříve 7. května 1945 vojáci 23. průzkumné eskadrony 16. obrněné divize armády Spojených států amerických a následně 9. května do Borku u Rokycan tankisté 6. gardové brigády Rudé armády. Zástupci obou armád se setkali ve východní části Rokycan, čímž se město zapsalo do světových dějin. 

Jubilejní oslavy osvobození jsou nejen příležitostí k připomínání minulosti. Obyvatelé a návštěvníci budou mít možnost se setkat, sdílet své příběhy a učit se o významných historických událostech, které formovaly jejich město. Slavnosti svobody připomínají hodnoty demokracie a míru, které jsou základem současné společnosti.

Oslavy osvobození v Rokycanech jsou tedy více než jen historickou připomínkou. Jsou živým důkazem toho, že hrdinství a obětavost minulých generací mají stále své místo v srdcích současných obyvatel.

Co byla demarkační linie a proč vedla právě Rokycanami?

V době druhé světové války oddělovala oblasti (zóny vlivu), kam až směly spojenecké armády dojít, aby nedošlo k vojenskému střetu mezi nimi a SSSR při osvobozování území. Demarkační čára na území tehdejšího Československa měla původně kopírovat přibližně česko-bavorskou hranici. Spojenci však dorazili k této linii výrazně dříve než Sověti; proto byl 1. května dohodnut gen. Eisenhowerem a Stalinem nový průběh této čáry na linii měst Karlovy Vary – Plzeň – České Budějovice – Linec.

V době, kdy armáda George S. Pattona čekala v Plzni na rozkazy ohledně dalšího postupu do Čech, jednotky Rudé armády se těžko probíjely přes německé obranné linie v okolí Drážďan.  Pražané museli čekat na příjezd sovětských vojsk až do ranních hodin 9. května 1945 – stejný den, kdy se setkali americká i sovětská armáda na demarkační linii v Borku u Rokycan.